Tajna pisanja za web nije u pisanju: Nevidljiva ruka koja prodaje

Znaš onaj osjećaj kada nešto tražiš na netu, dođeš prvi put na neki web i dok prolaziš kroz sadržaj nesvjesno klimaš glavom jer svakim skrolom dobivaš jasne odgovore na pitanja koja ti se vrzmaju po glavi. 

Kao da te nevidljiva ruka suptilno vodi do rješenja

Rješenje je neki proizvod, usluga ili kontakt forma - nevažno. Važno je samo da si osjetila olakšanje - to je to što mi treba! 

Ta nevidljiva ruka, koja tvog idealnog klijenta vodi kroz tvoj web motivirajući ga na akciju, je ono što je na tvom webu napisao dobar website copywriter.


Tajna dobrog website copywritera je da to nije “samo” pisanje

E sad, možda se pitaš - kako napisati dobar sadržaj za svoj web? Koja je tajna?

Tajna je da tu nema pisanja. 

Ok, ne mislim doslovno da ne pišeš. 

Mislim na to da će finalni sadržaj za tvoj web biti kombinacija svega onog što si prikupila pripremom, istraživanjem i svojom pisanjem na samom kraju.

Slikovito -  zamisli sadržajnog stratega i website copywritera kao kolekcionara različitog sadržaja.

On potom od tog prikupljenog i sistematiziranog sadržaja postavlja informacijsku arhitekturu svake stranice i piše sadržaj (od naslova i teksta na home pageu, naziva rubrika, opisa proizvoda ili usluga, poziva na akciju…)

Idućih par savjeta bit će ti korisno ako si:

  • na početku biznisa i sama pišeš svoj sadržaj za web

  • već neko vrijeme na tržištu i želiš znati što otprilike treba website copywriteru kada ga angažiraš


Kako napisati jasan i motivirajuć sadržaj za web stranicu?

Neću ti lagati, znati jasno i suvislo napisati sadržaj za web koji će ostvarivati tvoje biznis ciljeve zahtjeva vještinu. 

I puno čitanja. 

I puno pisanja. 

Nema prečaca.

Uz sve AI alate, koji ti zapravo samo generiraju i zapakiraju sve ono što već postoji u bespućima interneta, kreativnost i stvaranje nečega što još nije nigdje napisano je ono što želiš da prodaje na tvom webu.

Jer su ti, tvoja priča i tvoji proizvodi/usluge jedinstveni.

Želim da imaš upravo takav sadržaj. 

Evo par načina kako napraviti svoju kolekciju sadržaja (možeš sve složiti u Google Sheet) koju ćeš iskoristiti za pisanje za web:

  1. Prikupi sve recenzije, odnosno iskustva i koristi jezik svojih klijenata


  2. Ako još nemaš niti jednu recenziju istraži forume, komentare ispod članaka, društvene mreže i vidi kako se izražavaju tvoji idealni klijenti dok pišu o problemu koji ti rješavaš.


  3. Nazovi klijente, počasti ih ručkom/kavom i popričaj s njima o svom biznisu iz njihove perspektive. Pitaj ih koji ih je problem mučio prije nego li su angažirali tebe, zašto su te pronašli i zašto su baš tebe odabrali, kako je izgledao čitav proces iz njihove perspektive, kako su se stvari u biznisu promijenile nakon suradnje s tobom….


  4. Istraži tržište. I trendove. Npr. ako prodaješ stvari za bebe, istraži raste li trend 'privrženog roditeljstva' (attachment parenting) i koristi taj jezik.

  5. Istraži ključne riječi (djelomično to možeš bez SEO stručnjaka, ali uvijek ću rado savjetovati da uložiš u SEO).


  6. Iskoristi AI alate za generiranje ideja, razradu koncepta i sl. 


  7. Kada pišeš - piši za svog idealnog klijenta, ne za sebe. Kada dođu na tvoj web nije ih briga kako si ti super, divna, krasna. Žele vidjeti kako ćeš riješiti njihov problem.


  8. Nemoj pisati okolo-naokolo. Budi jasna i precizna. Kada sam bila novinarka na TV-u shvatila sam kako ljudi čim se upali kamera krenu pričati službeno jer žele zvučati pametno. Ono što se dogodi jest da to traje i traje, da bude nerazumljivo. Poruka je da budeš jasna, u sridu. Naravno, zapakiraš u svoj osobni izričaj jer uvijek želim da se osjeti tvoja energija.


  9. Iskoristi svoju priču koju samo ti imaš.


  10. Tek na kraju piši. I čitaj naglas.

Tablica sa dobrim i lošim savjetima za pisanje sadrzaja za web

Tablica s dobrim i lošim primjerima pisanja sadržaja za web


Trik pitanje za svakog website copywritera

Ako si u fazi pronalaska pouzdanog i kvalitetnog website copywritera nemoj njega ili nju zaboraviti onako usputno pitati što trenutno čita. 

Ako ti kaže da nema vremena čitati - pali pilu i bježi. Osoba koja ne čita ne može dobro pisati. 

Ako ne vjeruješ meni, vjeruj Stephen Kingu, jednom od najčitanijih pisaca današnjice. 

Mogu li biti grubo iskren? Ako nemate vremena za čitanje, nemate ni vremena (ili alata) za pisanje. Jednostavno je tako. Čitanje je kreativno središte piščeva života. Ja sa sobom uvijek nosim knjigu ma kamo da idem i uvijek uhvatim priliku da se udubim u nju”, - Stephen King, O pisanju, sjećanja na zanat (Lumen izdavaštvo), Zagreb, 2023., preveo Dado Čakalo.

King je napisao više od 80 knjiga. Od toga su za njih 50-ak snimljeni filmovi i serije (poseban pozdrav mojoj generaciji koja nakon serije snimljene po knjizi “Ono” iz 1986. i klauna Pennywise mjesecima nije išla opušteno u WC 🫣🤣). 


Dobar website copywriter puno čita i gleda. I ujedno vodi računa o tome što čita i gleda. 

“Garbage in, garbage out” - jedan od mojih dražih citat iz knjige “Steal like an artist”, autora Austin Kleona. To je zapravo rečenica koju je Austinu stalno govorila njegova mama i kojom ga je, kako kaže, izluđivala kao klinca. 

Smeće unutra. Smeće vani - je zapravo na tragu one: Pokaži mi svoje prijatelje i reći ću ti tko si. 

Imaj dobre prijatelje. I dobrog website copywritera.

Ako osjećaš da je vrijeme da i tvoj web dobije svoju 'nevidljivu ruku' koja će s lakoćom voditi tvoje klijente, pogledaj mo.

Next
Next

Detaljan vodič zašto trebaš website copywritera za svoj mali biznis